ΑρχικήΕΚΑΣΚ Ανδρών • ΕΚΑΣΚ Ανδρών Αποτελέσματα • Playoffs Ανδρών Κρήτης : Εργοτέλης - Δειλινό (game 1) 81-57

Εργοτέλης (Μακράκης Γιώργος)
: Κουρουζίδης 9 , Συντιχάκης Μην. 3, Χριστοδουλάκης 2, Οικονόμου Κ. 7 (2), Γρύλλος 6 (1), Κατσαπρακάκης 3 (1), Παναγιωτάκης 7 (1), Παπαδογιαννάκης 17, Βισκαδουράκης 19 (2), Χαλκιαδάκης, Κομψέλης 3, Σκαμνάκης 5 (1).
Δειλινό (Κόκκινος Γιάννης - Καρλαφτης Σπύρος)
: Δοκιμάκης 4, Χωματάς 12, Βαλαμούτσουνος 3, Μαϊστρέλης 8 (1), Αποστολίδης 8, Παπαδάκης, Μπουμπάκης 4, Ανδρουλιδάκης 2, Βεργετάκης 16, Αναστασάκης

Ευκολότερα από ότι αναμενόταν κέρδισε ο Εργοτέλης τον πρώτα αγώνα με το Δειλινό με σκορ 81-57 στα πλαίσια των Playoffs (Φάση Β’) του Πρωταθλήματος Ανδρών Κρήτης.

Η ομάδα του Γιώργου Μακράκη έδειξε από την αρχή τις προθέσεις της, πήρε διαφορά 8 πόντων στο πρώτο δεκάλεπτο (21-13), 18 στο δεύτερο (42-24), στο τρίτο η διαφορά έφθασε τους 27 (57-30) για να κλείσει στους 21 (61-39) και στο τελευταία δεκάλεπτο η διαφορά έφθασε μέχρι και τους 36 (75-39), για να τελειώσει το παιχνίδι με 264πόντους διαφορά (81-57).

Η ομάδα τώρα των Σπύρου Καρλάφτη - Γιάννη Κόκκινου παρουσιάστηκε με αρκετές ελλείψεις (συμμετείχαν 10 πάικτες) και θα σίγουρα χρειάζεται μεγάλη προσπάθεια αν θέλει να διεκδικήσει την είσοδο της στον μεγάλο τελικό, όπου προκρίνεται η ομάδα που θα κάνει πρώτη 3 νίκες.

Οι διαιτητές Μιχάλης Μαχαιριανάκης - Γιάννης Μαρνελάκης δεν είχαν ιδιαίτερα προβλήματα να αντιμετωπίσουν, αν και όπως λέει ο πρόεδρος του ΣΥΔΚΑΚ "είναι και επιτυχία  των διαιτητών όταν ένα παιχνίδι κυλάει σε ήρεμο κλίμα" και δεν έχει άδικο.

Η συνέχεια τώρα θα δοθεί μετά τις γιορτές, την Κυριακή 11-4-10 στις 5μμ όμως και όχι στις 7μμ που είχε αρχικά οριστεί, αφού την ώρα εκείνη παίζει ο Eργοτέλης στο ποδόσφαιρο για superleague

Χωρίς δυσκολίες για τον Εργοτέλη το πρώτο δεκάλεπτο, που μετά το πρώτο πεντάλεπτο (σκορ 8-8) πέρασε μπροστά και με τον Παπαδογιαννάκη να σημειώνει  9 πόντους και τον Κουρουζίδη να πετυχαίνει καλάθι στην εκπνοή του χρόνου (κέρδισε και φάουλ) η περίοδος έκλεισε με 21-13 για την ομάδα του Γιώργου Μακράκη

Στο δεύτερο δεκάλεπτο μετά το καλάθι Βεργετάκη 4' 36" πριν το τέλος (28-22), το Δειλινό κατέρρευσε με τον Βισκαδουράκη να κάνει πάρτι (9 πόντους με 1 τρίποντο) και με σερί 14-0 το σκορ έφασε στο 42-22, για να κλείσει η περίοδος με καλάθι του Βεργετάκη (μετά 4' 30' λεπτά) στην εκπνοή και σκορ 42-24 για τον Εργοτέλη.

Στο τρίτο δεκάλεπτο 4' 11" πριν το τέλος με τρίποντο του Παναγιωτάκη η διαφορά έφθασε στους 27 πόντους (57-30) για να κλείσει η περίοδος με τρίποντο του Μαϊστρέλη και σκορ 61-39 για τον Εργοτέλη.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο με ένα απίστευτο σερί 14-0 το σκορ 6' 12" πριν το τέλος με τρίποντο του Σκαμνάκη έφθασε στο 75-39 (διαφορά 36 πόντοι !). για να τελείωσει το πρώτο παιχνίδι ανάμεσα στις δύο ομάδες για τα Playoffs του Πρωταθλήματος Ανδρών Κρήτης (χρειάζονται 3 νίκες για πρόκριση στον μεγάλο τελικό) με σκορ 81-57 για τον Εργοτέλη (1-0).